Fakty, montaż i informacje o panelach fotowoltaicznych - energetyka

panele qcells

Panele słoneczne znalazły swoje pierwsze zastosowanie

Energia słoneczna zaczyna się od słońca. Panele słoneczne służą do przekształcania światła słonecznego, które składa się z cząstek energii zwanych „fotonami”, w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilan

Fakty, montaż i informacje o panelach fotowoltaicznych - energetyka panele qcells
ia obciążeń elektrycznych. Panele słoneczne mogą być stosowane w wielu różnych zastosowaniach, w tym w systemach zdalnego zasilania kabin, urządzeniach telekomunikacyjnych, teledetekcji i, oczywiście, do produkcji energii elektrycznej w domowych i komercyjnych systemach energii słonecznej.

Rozwój energii słonecznej sięga ponad 100 lat. Na początku energia słoneczna była wykorzystywana głównie do produkcji pary, która następnie mogła być wykorzystana do napędzania maszyn. Ale dopiero odkrycie „efektu fotowoltaicznego” przez Edmonda Becquerela, który umożliwi konwersję słonecznej energii elektrycznej słonecznej. Odkrycie Becquerela doprowadziło następnie do wynalezienia w 1893 roku przez Charlesa Frittsa pierwszego prawdziwego ogniwa słonecznego, które powstało przez pokrycie cienkich warstw złota selenem. I z tego skromnego początku powstanie urządzenie, które znamy dzisiaj jako panel słoneczny.

Russel Ohl, amerykański wynalazca z listy płac Bell Laboratories, opatentował pierwsze na świecie krzemowe ogniwo słoneczne w 1941 roku. Wynalazek Ohla doprowadził do wyprodukowania pierwszego panelu słonecznego w 1954 roku przez tę samą firmę. Panele słoneczne znalazły swoje pierwsze zastosowanie w satelitach kosmicznych. Dla większości ludzi pierwszy panel słoneczny w ich życiu był prawdopodobnie osadzony w ich nowym kalkulatorze - około lat siedemdziesiątych. Solary są bardzo popularne, ponieważ fotowoltaika ma wiele zalet.


Dobór instalacji fotowoltaicznych do gospodarstwa domowego

Osoby, które zastanawiają się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, z reguły nie do końca wiedzą w jaki sposób działa ta technologia i jak można dzięki niej oszczędzić pieniądze. Dopiero po spotkaniu z przedstawicielem handlowym, którejś z firm, które zajmują się montażem paneli dowiadują się nie tylko o zasadach działania, a także o korzyściach, jakie prezentują sobą solary. Postaram się w skrócie powiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Otóż panele słoneczne działają na takiej zasadzie, że foton światła padający na panel wybija z krzemu, który się w nich znajduje elektron, napędzając w ten sposób całą spiralę wybijanych kolejno elektronów, przez co generuje się prąd. Instalacja fotowoltaiczna jest najczęściej podłączona bezpośrednio do sieci energetycznej, w taki sposób, aby ten prąd ją wspomagał. W ten sposób fotowoltaika zajmuje się produkcją prądu. Aby prawidłowo rozliczyć ilość energii, która została wyprodukowana potrzebny jest licznik dwukierunkowy, zliczający zarówno energię pobraną, jak i wyprodukowaną. W takim przypadku jesteśmy zarówno konsumentem, jak i producentem energii elektrycznej, a zatem ilość energii jaką zużywamy jest tak naprawdę różnicą pomiędzy energią wyprodukowaną, a pobraną. Przy odpowiednio dużej instalacji fotowoltaicznej, ilość energii wyprodukowanej będzie większa lub równa tej pobranej, a zatem w takim przypadku nie zapłacimy za prąd ani złotówki. Energie najlepiej jest rozliczać w skali roku, aby nie narażać się na płatność za energię w miesiącach, o niższym nasłonecznieniu, na przykład zimowych.


Dzięki nim można docieplić budynek zyskać

Z jakich rozwiązań mogą korzystać te osoby, które chcą mieszkać w komfortowo wyposażonym domu, a jednocześnie oszczędzać środowisko? Jakie rozwiązania są zalecane tym, dla których priorytetem jest oszczędność? Dla wszystkich osób, którym zależy na ekonomicznych i ekologicznych rozwiązaniach, cennym wsparciem może się okazać fotowoltaika. Popularne solary coraz częściej pojawiają się na dachach naszych domów, można je też spotkać w ogrodach oraz na balkonach. To rozwiązanie, dzięki któremu energię słoneczną można przemienić w ciepłą wodę lub w prąd, nie bez powodu ma coraz szersze grono zwolenników. Inwestycja w panele słoneczne szybko się zwraca, a radość z faktu, iż korzysta się z nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań, każdemu z nas da sporo satysfakcji. Co ciekawe, z paneli produkujących energię pod wpływem promieni słonecznych już dawno przestano korzystać tylko w domach jednorodzinnych. Z solarami coraz częściej można się spotkać i w wielkich miastach. Panele słoneczne pełnią pomocniczą rolę w takich budynkach, jak szkoły i przedszkola, często pojawiają się też a dachach nowoczesnych firm. Dzięki nim można docieplić budynek, zyskać więcej ciepłej wody i ograniczyć pobór prądu. Można też w ten sposób chronić środowisko naturalne, dla którego rozwój odnawialnych źródeł energii jest sprawą bardzo ważną. Fotowoltaika to jednocześnie spore oszczędności, a inwestycja w OZE stanie się świetnym wsparciem dla naszego domowego budżetu. To rozwiązanie, na które z pewnością warto postawić.